دامنه های آزاد و عمومی، دامنه هایی هستند که میتوانند توسط هر شخصی و برای هر موضوعی به ثبت برسند.

از جمله ی آنها می توان به com ،net ،org ،info و... اشاره کرد. با اینکه تعریف خاصی برای کارکرد هریک از این دامنه ها موجود دارد اما در عمل کمتر به این موضوع توجه می شود.

به عنوان مثال دامنه ی com که از سال ۱۹۸۵ (۱۳۶۳) ایجاد شده و مخفف کلمه ی company است، توسط افراد و گروه های زیادی که الزاما ارتباطی با موضوعاتی از قبیل شرکت و تجارت و... ندارد، استفاده شده است و در حال حاضر محبوب ترین دامنه بین کاربران اینترنت در سراسر جهان است، بطوریکه تا سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۸) بیش از ۷۷ میلیون سایت با این دامنه ثبت شده است.

جز دامنه ی com، می توان به دامنه های net که برای موسسات و شرکت های فعال حوزه ی اینترنت ایجاد شده است، org که به عنوان دامنه ی سازمان های عمومی بزرگ ایجاد شده، info که با هدف اطلاع رسانی ثبت گردیده و biz به عنوان موسسات و فعالیت های مربوط به تجارت ایجاد شده، اشاره نمود.

شرکت Resello یکی از شرکت هایی که دامنه های عمومی را ثبت می کند. در حال حاضر پس از ارسال درخواست ثبت دامنه در upservers.ent دامنه به صورت آنی و به نام درخواست کننده در Resello ثبت می شود و بلافاصله می تواند توسط سرویس Whois استعلام گرفته شود.

برای ثبت دامنه لطفا به منوی ثبت دامنه مراجعه نمایید.